StarTech.com Gigabit Ethernet Multi Mode Fiber Media Converter SC 550m - 1000 Mbps
Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 550 m / 1804 ft over Multi Mode SC fiber - fiber converter - ethernet media converter - fibre converter - gigabit media converter - 1000base-sx
$314.99
In Stock Availability
- All Locations: (148+)
- Mississauga, ON (5+)
- Other_SY (134+)
- Richmond, BC (5+)
- Toronto, ON (4+)
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | ET91000SC2 |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Gigabit Ethernet Multi Mode Fiber Media Converter SC 550m - 1000 Mbps |
| Marketing Information | The ET91000SC2 1000 Mbps Gigabit Multimode Fiber Media Converter (SC, 550m) lets you extend a Gigabit Ethernet network over multimode fiber, at distances up to 550m (1804 ft). A cost-effective solution for connecting a Gigabit Ethernet (1000Base-T) network to remote network segments over a (1000Base-SX) fiber backbone, the GbE to MM fiber converter supports full Gigabit speeds for ideal network performance and scalability. Designed to offer a durable and convenient Ethernet to fiber solution, this Ethernet to SC Fiber converter features an all-steel chassis, and a simple plug-and-play installation with minimal configuration required. For added versatility, the fiber media converter supports standalone operation, or installation into the 20 Slot, 2U Rackmount Chassis (ETCHS2U). Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
Interfaces/Ports
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DVI | No |
| USB | No |
| Parallel Port | No |
| Digital Audio | No |
| Digital Audio/Video | No |
| Management Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
| SC Port Type | Duplex |
Media & Performance
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 850 nm |
| Maximum Distance Supported | 0.55 km (0.34 Mile) |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
Power Description
| Power Source | AC Adapter |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Consumption | 4 W |
| Plug/Connector Type | Type M |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor |
|
| Height | 1" (25.40 mm) |
| Width | 3.50" (88.90 mm) |
| Depth | 5.90" (149.86 mm) |
| Weight (Approximate) | 13.90 oz (394.06 g) |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility | ETCHS2U Rackmount Chassis |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Condition | No |
| UPC | 0065030846233 |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
connector cables (2)
$8.99
In Stock Availability
- All Locations: (7199+)
- Calgary, AB (249+)
- Halifax, NS (63+)
- Mississauga, ON (374+)
- Other_SY (6302+)
- Richmond, BC (163+)
- Toronto, ON (456+)
- Vancouver, BC (18+)
$10.99
In Stock Availability
- All Locations: (1563+)
- Calgary, AB (67+)
- Dartmouth, NS (20+)
- Halifax, NS (54+)
- Mississauga, ON (426+)
- Other_SY (932+)
- Richmond, BC (64+)
- Toronto, ON (287+)
- Vancouver, BC (98+)