Tripp Lite series SmartRack SRW18US13G Rack Cabinet
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRW18US13G |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | SmartRack |
| Product Model | SRW18US13G |
| Product Name | SmartRack SRW18US13G Rack Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Application/Usage |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb (90718.47 g) |
| Static/Stationary Weight Capacity | 250 lb (113398.09 g) |
| Height | 35.60" (904.24 mm) |
| Width | 23.62" (599.95 mm) |
| Depth | 13" (330.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 83.77 lb (37997.43 g) |
| Rack Height | 18U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |