Tripp Lite series SmartRack SRWF2U36 Rack Cabinet
For UPS, LAN Switch, Server, Battery Pack, Patch Panel - 5U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width x 36" (914.40 mm) Rack Depth - Wall Mountable - Black Powder Coat - Steel - 150 lb (68038.86 g) Maximum Weight Capacity - 150 lb (68038.86 g) Static/Stationary Weight Capacity - 5 Year Warranty
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | SRWF2U36 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | SmartRack |
| Product Model | SRWF2U36 |
| Product Name | SmartRack SRWF2U36 Rack Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
Technical Information
| Application/Usage |
| Features | Cable Management |
Physical Characteristics
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 150 lb (68038.86 g) |
| Static/Stationary Weight Capacity | 150 lb (68038.86 g) |
| Height | 43.20" (1097.28 mm) |
| Width | 25.60" (650.24 mm) |
| Depth | 9.70" (246.38 mm) |
| Weight (Approximate) | 55 lb (24947.58 g) |
| Rack Height | 5U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Rack Depth | 36" (914.40 mm) |