Tripp Lite series B070-016-19-IP2 NetCommander 16-Port Cat5 1U Rack-Mount Console KVM Switch
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B070-016-19-IP2 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | NetCommander |
| Product Model | B070-016-19-IP2 |
| Product Name | B070-016-19-IP2 NetCommander 16-Port Cat5 1U Rack-Mount Console KVM Switch |
| Marketing Information | Tripp Lite's B070-016-19-IP2 NetCommander® 16-Port Cat5 1U Rack-Mount Console KVM Switch includes a full keyboard, 19-inch LCD screen and touchpad in a 1U rack-mount console. It connects up to 16 computers and/or servers and allows you to control them locally or remotely via LAN, WAN or web browser.Connect computers/servers up to 100 feet away using Cat5e/6 cabling and a compatible Tripp Lite B078-Series server interface unit (B078-101-USB2 required for Fast Virtual Media speeds up to 12 Mbps). Dual 10/100 LAN ports ensure uninterrupted remote access in case one port should fail. A local user and two remote users can log on simultaneously and switch between the 16 ports using an on-screen display, hotkeys or remote toolbar. Multi-level password protection prohibits unauthorized access.The LCD supports video resolutions up to 1366 x 768. Dual serial ports allow control of serial devices, such as IP PDUs, firewalls and routers. You can assign individual ports to an IP PDU port to power on/off the server connected to that port. The heavy-duty steel housing slides neatly into the rack when not in use. Free NetCommander-AXS management software is available to access and control your Tripp Lite NetCommander IP KVM switches (B070 and B072 Series). From a single interface, you can access server ports on any of your KVM switches, power cycle or power on/off outlets of IP PDUs, and manage KVM settings. This software can be found at the Technical Support link in the right-hand column. Features Includes 16-Port KVM Switch, 19 in. LCD, Keyboard and Touchpad
IP Remote Access for Fewer Trips to the Server Room
Simplifies IT Tasks
Large 19 in. LCD Screen
Advanced Security Features
| Product Type | LCD Rack Console |
| KVM Switch | Yes |
| KVM Technology | Digital |
| Number of Computers Supported | 3 |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Screen Size | 19" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Network (RJ-45) | Yes |
| PS/2 Port | Yes |
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of USB Ports | 1 |
| Input Voltage |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Rack Height | 1U |
| Height | 4.34" (110.24 mm) |
| Width | 47.73" (1212.34 mm) |
| Depth | 69.24" (1758.70 mm) |