Rack Solutions 1U 2-Post Rack Mount Shelf for Apple Mac Mini (3rd and 4th Generation)
For Computer - 1U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width - Rack-mountable - Black Powder Coat - 30 lb (13607.77 g) Maximum Weight Capacity - 1 Year Warranty
$122.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Innovation First International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 107-5735 |
| Brand Name | Rack Solutions |
| Product Name | 1U 2-Post Rack Mount Shelf for Apple Mac Mini (3rd and 4th Generation) |
| Marketing Information | The 2-Post Mac Mini rack shelf features a passive ventilation system designed to isolate hot and cold aisles in large data center environments. The shelf's front air intake moves cool air from the front and moves it through the lower chamber on the shelf and to the rear of the rack where it is ventilated out along with the Mac Mini's exhaust. |
| Product Type | Rack Shelf |
Technical Information
| Application/Usage | Computer |
Physical Characteristics
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Maximum Weight Capacity | 30 lb (13607.77 g) |
| Depth | 9.08" (230.63 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.01 lb (2272.50 g) |
| Rack Height | 1U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |