Black Box Wallmount Fiber Enclosure - Locking, 4-Slot
For Adapter Panel - Wall Mountable - Black - Cold-rolled Steel (CRS)
$406.99
In Stock Availability
- All Locations: (75+)
- Other_SY (75+)
General Information
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | JPM402A-R3 |
| Brand Name | Black Box |
| Product Name | Wallmount Fiber Enclosure - Locking, 4-Slot |
| Marketing Information | Low-profile cabinets conserve wall space and can mounted anywhere.<br><br> The cabinet features full front access to pigtails and connectors as well as a splice tray mounting stud. It also comes with all the hardware you need to route fibers and secure the cables. A splice tray mounting stud is also available. |
| Product Condition | New |
| Product Type | Rack Mount Enclosure |
Technical Information
| Application/Usage | Adapter Panel |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Height | 12.10" (307.34 mm) |
| Width | 14" (355.60 mm) |
| Depth | 3.40" (86.36 mm) |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 822088148722 |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |