Axiom PCIe 3.0 x8 10Gbs Fiber Network Adapter
In Stock Availability
- All Locations: (26+)
- Other_SY (26+)
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Manufacturer Part Number | P11338-B21-AX |
| Brand Name | Axiom |
| Product Name | PCIe 3.0 x8 10Gbs Fiber Network Adapter |
| Marketing Information | Features The Axiom PCIe 3.0 x8 10Gbs Fiber Network Adapter is a new generation of high-performance server adapter. Based on the Intel X710-BM2 controller, our server adapters address the demanding needs of the next-generation agile data center by providing unmatched features for both server and network virtualization, flexibility for LAN and SAN networks and proven, reliable performance. The PCIe 3.0 x8 10Gbs Fiber Network Adapter delivers superior performance in a PCI Express v3.0 x8 slot. Key features include:
|
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Card |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | X710-BM2 |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x8 |
| Total Number of Ports | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 6.50" (165 mm) |
| Width | 0.51" (13 mm) |
| Depth | 2.68" (68 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz (140.61 g) |
| Device Supported | Server |
| Condition | No |
| UPC | 0841280194412 |
| Limited Warranty | 3 Year |