ATEN 4 x 2 True 4K Presentation Matrix Switch
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | ATEN Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | VP1420 |
| Brand Name | ATEN |
| Product Model | VP1420 |
| Product Name | 4 x 2 True 4K Presentation Matrix Switch |
| Marketing Information | ATEN VP1420 is a multi-in-one presentation switch that integrates a video matrix, True 4K scaler, audio processor, and analog-to-digital converter functions into one compact device. With four analog/digital inputs to two HDMI outputs, it is designed to boost the impact of any professional presentation in small- to medium-size meeting rooms. True 4K, HDR Visual Clarity Supports resolutions up to 4096 x 2160 @ 60Hz (4:4:4) with HDR to deliver vivid content in every presentation. Smooth AV Switching Scaled to Perfection Connect up to 4 sources (3 HDMI, 1 VGA), smoothly switch between them and display contents scaled perfectly to True 4K and 1080p simultaneously. Flexible Audio Embedding / De-Embedding Supports stereo audio embedding and HDMI audio de-embedding to different audio outputs to ease adaptation to your preferred audio setup. Versatile Control, Streamlined Operations Control via front-panel pushbuttons, IR remote, web-based GUI and any control interface via RS-232, Ethernet, and Contact Closure to streamline your operations. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 5 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.73" (44 mm) |
| Width | 6.32" (160.50 mm) |
| Depth | 7.87" (200 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.40 lb (1090 g) |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Condition | No |
| UPC | 672792010873 |