Tripp Lite series B030-DP08-17DIP 8-Port DisplayPort KVM Switch Console
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B030-DP08-17DIP |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | B030-DP08-17DIP |
| Product Name | B030-DP08-17DIP 8-Port DisplayPort KVM Switch Console |
| Marketing Information | Connects 8 DisplayPort Computers or Servers to a Single Monitor, Keyboard and Mouse Offers Both Local and Remote Control Options Saves Valuable Space and Keeps Your Operating Costs Low 17 in. LCD Supports Crystal-Clear 1080p Video Switching Between Computers Is Fast and Easy Multi-Level Password Security Keeps Your Private Data Private |
| Product Type | LCD Rack Console |
| KVM Switch | Yes |
| Number of Computers Supported | 8 |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Screen Size | 17" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of USB Ports | 10 |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.73" (43.94 mm) |
| Width | 18.90" (480.06 mm) |
| Depth | 26.77" (679.96 mm) |