HPE OfficeConnect 1920S 24G 2SFP PoE+ 370W Switch
24 Ports - Manageable - Gigabit Ethernet - 10/100/1000Base-T, 1000Base-X - Refurbished - 3 Layer Supported - Modular - 2 SFP Slots - Twisted Pair, Optical Fiber - Rack-mountable
$984.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | JL385AR |
| Brand Name | HPE |
| Product Line | OfficeConnect |
| Product Series | 1920S |
| Product Name | OfficeConnect 1920S 24G 2SFP PoE+ 370W Switch |
| Product Condition | Refurbished |
| Product Type | Ethernet Switch |
Interfaces/Ports
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Uplink Port | No |
| Modular | Yes |
| Stack Port | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
Media & Performance
| Media Type Supported |
|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
I/O Expansions
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Shared SFP Slot | No |
| Number of SFP Slots | 2 |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | No |
Physical Characteristics
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.73" (43.90 mm) |
| Width | 17.42" (442.50 mm) |
| Depth | 12.70" (322.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.70 lb (4400 g) |
Miscellaneous
| Application/Usage | Business |
| Condition | No |