HPE IoT Ready and Cloud Manageable Access Switch
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | JL354AR |
| Brand Name | HPE |
| Product Series | 2540 |
| Product Model | 2540 24G 4SFP+ |
| Product Name | IoT Ready and Cloud Manageable Access Switch |
| Marketing Information | Designed for the digital workplace, the Aruba 2540 Switch Series is optimized for mobile users. With advanced security and network management tools - Aruba ClearPass Policy Manager and Aruba AirWave - this layer-2 access switch is easy to deploy and manage. With support from cloud-based Aruba Central, you can quickly set up remote branch sites with little or no IT help. Reliable and secure accessEnhanced access security, ACLs, traffic prioritization, sFlow, and IPv6 host support. Cloud managementSpeed remote deployment with Aruba Central. Single view of the networkConsistent wired and wireless experience with Aruba ClearPass Policy Manager and AirWave Network Management. |
| Product Condition | Refurbished |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | Yes |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media Type Supported |
|
| Ethernet Technology |
|
| Network Technology |
|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Shared SFP Slot | No |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Layer Supported | 2 |
| Manageable | Yes |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.73" (43.94 mm) |
| Width | 17.42" (442.47 mm) |
| Depth | 7.88" (200.15 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.31 lb (2408.58 g) |