HPE OfficeConnect 1920S 24G 2SFP PoE+ 370W Switch
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | JL385AR#ABA |
| Brand Name | HPE |
| Product Line | OfficeConnect |
| Product Series | 1920S |
| Product Name | OfficeConnect 1920S 24G 2SFP PoE+ 370W Switch |
| Marketing Information | The HPE OfficeConnect 1920S Switch Series, is designed for small businesses that require enhanced performance to support bandwidth-demanding applications. They are ideal for environments that require advanced features for granular control and where smart-managed flexibility is a must for easy network configuration and management. The switches are advanced smart-managed fixed configuration Gigabit switches that are optimized for small business price/performance. They offer 8-, 24- and 48-port configurations, choice of PoE+ and non-PoE+ models; some include SFP slots for fiber connectivity What's new
Features Simplifies Network Deployment and Management for Small Organizations The HPE OfficeConnect 1920S Switch Series features easy-to-use, out of the box, plug-and-play deployment. The series offers a complete portfolio of choices for increased small business flexibility. It consists of six rack-mountable models including 8G-, 24G- and 48G-port with and without PoE+. The 24G- and 48G-port PoE+ models offer SPF fiber connectivity. These smart-managed switches use an intuitive Web management interface, to simplify deployment and management while offering granular control of key features. Keeps Your Business Protected with Enhanced Security The HPE OfficeConnect 1920S Switch Series supports Energy Efficient Ethernet for lower power consumption and an enhanced feature set for more robust operation. Enhanced security features such as Access Control List, IEEE 802.1x and VLANs guard your network from unwanted or unauthorized access. Management security restricts access to critical configuration commands, offers multiple privilege levels with password protection and supports secure http (https). Delivers Better Performance at a Lower Total Cost of Ownership The HPE OfficeConnect 1920S Switch Series delivers advanced functionality in smart-managed switches, including Layer 3 static routes, SFP ports, rate limiting, link aggregation and IGMP. The switch series includes PoE+ options to power IP devices without the cost of additional cabling. Green features like port shutdown and Energy Efficient Ethernet compliance for greater energy-efficiency. The switch series is covered by the Limited Lifetime Warranty with 24x7 phone support for 90 days and business hours thereafter. |
| Product Condition | Refurbished |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Uplink Port | No |
| Modular | Yes |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media Type Supported |
|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Shared SFP Slot | No |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Layer Supported | 3 |
| Manageable | Yes |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.73" (43.90 mm) |
| Width | 17.42" (442.50 mm) |
| Depth | 12.70" (322.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.70 lb (4400 g) |