Aruba AP-303H Dual Band Wi-Fi 5 IEEE 802.11ac 1.24 Gbit/s Wireless Access Point
5 GHz, 2.40 GHz - 2 x Internal Antenna(s) - Internal - MIMO Technology - 6 x Network (RJ-45) - Gigabit Ethernet - PoE Ports - Wall Mountable, Desktop
$601.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | JY684AR |
| Brand Name | Aruba |
| Product Model | AP-303H |
| Product Name | 303H Hospitality Access Point |
| Product Condition | Refurbished |
| Product Type | Wireless Access Point |
Technical Information
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Network Band | Dual Band |
| Frequency Band |
|
| Total Number of Antennas | 2 |
| Number of Internal Antennas | 2 |
| Wireless Transmission Speed | 1.24 Gbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Beamforming Technology | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 6 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE PD Port | Yes |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| USB | Yes |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
Network & Communication
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
Physical Characteristics
| Form Factor |
|
| Antenna Form Factor | Internal |
| Height | 5.91" (150 mm) |
| Width | 3.39" (86 mm) |
| Depth | 1.57" (40 mm) |
| Weight (Approximate) | 10.93 oz (310 g) |
Miscellaneous
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Condition | No |