Aruba AP-565EX Dual Band Wi-Fi 6 802.11ax 1.73 Gbit/s Wireless Access Point - Outdoor
2.40 GHz, 5 GHz - 2 x Internal Antenna(s) - Internal - MIMO Technology - 1 x Network (RJ-45) - Gigabit Ethernet - PoE+ (RJ-45) Ports - Bluetooth 5 - 15.60 W
$1844.99
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
General Information
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Manufacturer Part Number | R4W63AR |
| Brand Name | Aruba |
| Product Series | 560EX |
| Product Model | AP-565EX |
| Product Name | 560EX Wireless Access Point |
| Product Condition | Refurbished |
| Product Type | Wireless Access Point |
Technical Information
| Wireless LAN Standard | 802.11ax |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5 |
| Network Band | Dual Band |
| Frequency Band |
|
| Total Number of Antennas | 2 |
| Number of Internal Antennas | 2 |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Wireless Transmission Speed | 1.73 Gbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Beamforming Technology | Yes |
| Data Encryption | Yes |
| Encryption Standard |
|
Interfaces/Ports
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE+ (RJ-45) Ports | Yes |
| PoE PD Port | Yes |
| USB | Yes |
Network & Communication
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
Power Description
| Power Consumption | 15.60 W |
Physical Characteristics
| Antenna Form Factor | Internal |
| Height | 4.33" (110 mm) |
| Width | 6.50" (165 mm) |
| Depth | 6.50" (165 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.27 lb (1030 g) |