Axiom TAA Mini 1Gbs RJ45 to SFP Fiber Media Converter - Open SFP Port
In Stock Availability
- All Locations: (16+)
- Other_SY (16+)
| Manufacturer | Axiom Memory Solutions |
| Manufacturer Part Number | AXG99279 |
| Brand Name | Axiom |
| Product Line | Mini |
| Product Name | TAA Mini 1Gbs RJ45 to SFP Fiber Media Converter - Open SFP Port |
| Marketing Information | The Axiom Mini 10/100/1000Base-TX to 100/1000Base-FX Media Converter Series is a Gigabit Ethernet stand-alone Mini unmanaged media converter that provides cost effective, entry-level media conversion between Copper RJ45 10/100/1000Base-TX ports and 100/1000Base-FX fiber optic ports. Available with an open SFP port or its fixed connector configuration, deployments can be just plug-and-play or are fully customizable with the transceiver of your choice. With its small size, it is ideal for locations where space is limited. Choose from Multimode or Single-mode fiber connections to meet the distance requirements of your network.
|
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Total Number of Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported |
|
| Maximum Distance Supported | 0.22 km (0.14 Mile) |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification |
|
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of SFP Slots | 1 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| Power Source | DC |
| Power Consumption | 2 W |
| Plug/Connector Type | DC Jack |
| Form Factor |
|
| Height | 0.87" (22 mm) |
| Width | 2.91" (74 mm) |
| Depth | 4.02" (102 mm) |
| Application/Usage | Network |
| Certifications & Standards |
|
| TAA Compliant | Yes |
| Condition | No |
| UPC | 840177855573 |
| Limited Warranty | 1 Year |