Tripp Lite NetDirector B064-016-02-IPG Digital KVM Switch - Steel Housing
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | B064-016-02-IPG |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Line | NetDirector |
| Product Model | B064-016-02-IPG |
| Product Name | NetDirector KVM Switch |
| Product Type | KVM Switchbox |
| KVM Technology | Digital |
| Number of Computers Supported | 16 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of Remote Users Supported | 2 |
| Daisy Chain Supported | Yes |
| Graphic Mode | UXGA |
| Maximum Video Resolution | 1600 x 1200 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| PS/2 Port | Yes |
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 16 |
| Number of PS/2 Ports | 2 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.75" (44.45 mm) |
| Width | 17" (431.80 mm) |
| Depth | 16" (406.40 mm) |