Crimson AV VersaFit VFB16B Mounting Box for TV - Black
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
| Manufacturer | Crimson AV |
| Manufacturer Part Number | VFB16B |
| Brand Name | Crimson AV |
| Product Line | VersaFit |
| Product Model | VFB16B |
| Product Name | VersaFit In-wall System |
| Marketing Information | VersaFit™ in-wall box by Crimson is a unique mounting component perfect for retrofit and new construction applications. Complete the solution by choosing from over 20 different Crimson mounts from ultra-flat to full articulating. Two standard size knockouts for electrical boxes that comply with all US electrical codes.
Please use E-Z mount finder to verify compatibility of your flat panel screen and this mount |
| Product Type | Mounting Box |
| Device Supported | TV |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Load Capacity | 80 lb (36287.39 g) |
| Maximum Screen Size Supported | 65" (1651 mm) |
| Product Color | Black |
| Height | 14.49" (368 mm) |
| Width | 15.89" (403.50 mm) |
| Depth | 3.50" (88.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 8.40 lb (3810.18 g) |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Condition | No |
| UPC | 815885013843 |
| Limited Warranty | 10 Year Lifetime |
In Stock Availability
- All Locations: (1+)
- Ottawa, ON (1+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (-3+)
In Stock Availability
- All Locations: (155+)
- Ottawa, ON (155+)
In Stock Availability
- All Locations: (5+)
- Ottawa, ON (5+)
In Stock Availability
- All Locations: (3+)
- Ottawa, ON (3+)
In Stock Availability
- All Locations: (2+)
- Ottawa, ON (2+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (-1+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (79+)
- Ottawa, ON (79+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)
In Stock Availability
- All Locations: (1+)
- Ottawa, ON (1+)
On back-order, will ship once in-stock
- All Locations: (0+)